Mesafeli Satış Sözleşmesi

MESAFELI SATIS SÖZLESMESI

1.TARAFLAR
Isbu Sözlesme asagidaki taraflar arasinda asagida belirtilen hüküm ve sartlar çerçevesinde imzalanmistir.
A.‘ALICI’ ; (sözlesmede bundan sonra “ALICI” olarak anilacaktir)
B.‘SATICI’ ; (sözlesmede bundan sonra “SATICI” olarak anilacaktir)
AD- SOYAD: Büşra Uysal
ADRES: Caddebostan Mahallesi Noter Sokak No 36/2 Kadiköy Istanbul
Is bu sözlesmeyi kabul etmekle ALICI, sözlesme konusu siparisi onayladigi takdirde siparis konusu bedeli ve varsa kargo ücreti, vergi gibi belirtilen ek ücretleri ödeme yükümlülügü altina girecegini ve bu konuda bilgilendirildigini pesinen kabul eder.

2.TANIMLAR

Isbu sözlesmenin uygulanmasinda ve yorumlanmasinda asagida yazili terimler karsilarindaki yazili açiklamalari ifade edeceklerdir.
BAKAN: Gümrük ve Ticaret Bakani’ni,
BAKANLIK: Gümrük ve Ticaret Bakanligi’ni,
KANUN: 6502 sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’u,
YÖNETMELIK: Mesafeli Sözlesmeler Yönetmeligi’ni (RG:27.11.2014/29188)
HIZMET: Bir ücret veya menfaat karsiliginda yapilan ya da yapilmasi taahhüt edilen mal saglama disindaki her türlü tüketici isleminin konusunu ,
SATICI: Ticari veya mesleki faaliyetleri kapsaminda tüketiciye mal sunan veya mal sunan adina veya hesabina hareket eden sirketi,
ALICI: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kisiyi,
SITE: SATICI’ya ait internet sitesini,
SIPARIS VEREN: Bir mal veya hizmeti SATICI’ya ait internet sitesi üzerinden talep eden gerçek ya da tüzel kisiyi,
TARAFLAR: SATICI ve ALICI’yi,
SÖZLESME: SATICI ve ALICI arasinda akdedilen isbu sözlesmeyi,
MAL: Alisverise konu olan tasinir esyayi ve elektronik ortamda kullanilmak üzere hazirlanan yazilim, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi mallari ifade eder.
3.KONU


Isbu Sözlesme, ALICI’nin, SATICI’ya ait internet sitesi üzerinden elektronik ortamda siparisini verdigi asagida nitelikleri ve satis fiyati belirtilen ürünün satisi ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun ve Mesafeli Sözlesmelere Dair Yönetmelik hükümleri geregince taraflarin hak ve yükümlülüklerini düzenler.
Listelenen ve sitede ilan edilen fiyatlar satis fiyatidir. Ilan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapilana ve degistirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir.


4. SATICI BILGILERI
Ünvani
Adres
Telefon
Faks
Eposta
5. ALICI BILGILERI
Teslim edilecek kisi
Teslimat Adresi
Telefon
Faks
Eposta/kullanici adi
6. SIPARIS VEREN KISI BILGILERI
Ad/Soyad/Unvan
Adres
Telefon
Faks
Eposta/kullanici adi
7. SÖZLESME KONUSU ÜRÜN/ÜRÜNLER BILGILERI
1. Malin /Ürün/Ürünlerin/ Hizmetin temel özelliklerini (türü, miktari, marka/modeli, rengi, adedi) SATICI’ya ait internet sitesinde yayinlanmaktadir. Satici tarafindan kampanya düzenlenmis ise ilgili ürünün temel özelliklerini kampanya süresince inceleyebilirsiniz. Kampanya tarihine kadar geçerlidir.
7.2. Listelenen ve sitede ilan edilen fiyatlar satis fiyatidir. Ilan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapilana ve degistirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir.
7.3. Sözlesme konusu mal ya da hizmetin tüm vergiler dâhil satis fiyati asagida gösterilmistir.
Ürün AçiklamasiAdetBirim FiyatiAra Toplam
(KDV Dahil)
Kargo Tutari
Toplam :
Ödeme Sekli ve Plani
Teslimat Adresi
Teslim Edilecek kisi
Fatura Adresi
Siparis Tarihi
Teslimat tarihi
Teslim sekli
7.4. Ürün sevkiyat masrafi olan kargo ücreti ALICI tarafindan ödenecektir.
8. FATURA BILGILERI
Ad/Soyad/Unvan
Adres
Telefon
Faks
Eposta/kullanici adi
Fatura teslim : Fatura siparis teslimati sirasinda fatura adresine siparis ile birlikte
teslim edilecektir.
9. GENEL HÜKÜMLER
9.1. ALICI, SATICI’ya ait internet sitesinde sözlesme konusu ürünün temel nitelikleri, satis fiyati ve ödeme sekli ile teslimata iliskin ön bilgileri okuyup, bilgi sahibi oldugunu, elektronik ortamda gerekli teyidi verdigini kabul, beyan ve taahhüt eder. ALICI’nin; Ön Bilgilendirmeyi elektronik ortamda teyit etmesi, mesafeli satis sözlesmesinin kurulmasindan evvel, SATICI tarafindan ALICI’ ya verilmesi gereken adresi, siparisi verilen ürünlere ait temel özellikleri, ürünlerin vergiler dâhil fiyatini, ödeme ve teslimat bilgilerini de dogru ve eksiksiz olarak edindigini kabul, beyan ve taahhüt eder.

9.2. Sözlesme konusunun bir ürün olması halinde her bir ürün, 30 günlük yasal süreyi asmamak kaydi ile ALICI’ nin yerlesim yeri uzakligina bagli olarak internet sitesindeki ön bilgiler kisminda belirtilen süre zarfinda ALICI veya ALICI’nin gösterdigi adresteki kisi ve/veya kurulusa teslim edilir. Bu süre içinde ürünün ALICI’ya teslim edilememesi durumunda, ALICI’nin sözlesmeyi feshetme hakki saklidir.

9.3. SATICI, Sözlesme konusunun bir ürün olması halinde ürünü eksiksiz, sipariste belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri, kullanim kilavuzlari isin geregi olan bilgi ve belgeler ile teslim etmeyi, her türlü ayiptan arî olarak yasal mevzuat gereklerine göre saglam, standartlara uygun bir sekilde isi dogruluk ve dürüstlük esaslari dâhilinde ifa etmeyi, hizmet kalitesini koruyup yükseltmeyi, isin ifasi sirasinda gerekli dikkat ve özeni göstermeyi, ihtiyat ve öngörü ile hareket etmeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.
9.4. SATICI, sözlesmeden dogan ifa yükümlülügünün süresi dolmadan ALICI’yi bilgilendirmek ve açikça onayini almak suretiyle esit kalite ve fiyatta farkli bir ürün tedarik edebilir.

9.5. SATICI, siparis konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkânsizlasmasi halinde sözlesme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu, ögrendigi tarihten itibaren 3 gün içinde yazili olarak tüketiciye bildirecegini, 14 günlük süre içinde toplam bedeli ALICI’ya iade edecegini kabul, beyan ve taahhüt eder. Hizmetin gerçekleşeceği tarihten 3 gün öncesine kadar kişinin kuruma bildirdiği takdirde hizmetin gerçekleşeceği  tarihten itibaren 1 ay içerisinde kullanacağı şekilde 1 kereye mahsus erteleme hakkı vardır. Kişi hizmeti satın alma işleminde bu hakkı peşinen kabul eder.

9.6. ALICI, Sözlesme konusu ürünün teslimati için isbu Sözlesme’yi elektronik ortamda teyit edecegini, herhangi bir nedenle sözlesme konusu ürün bedelinin ödenmemesi ve/veya banka kayitlarinda iptal edilmesi halinde, SATICI’nin sözlesme konusu ürünü teslim yükümlülügünün sona erecegini kabul, beyan ve taahhüt eder.


9.7. ALICI, Sözlesme konusu ürünün ve veya hizmetib ALICI veya ALICI’nin gösterdigi adresteki kisi ve/veya kurulusa tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartinin yetkisiz kisilerce haksiz kullanilmasi sonucunda sözlesme konusu ürün bedelinin ilgili banka veya finans kurulusu tarafindan SATICI’ya ödenmemesi halinde, ALICI Sözlesme konusu ürünü 3 gün içerisinde nakliye gideri SATICI’ya ait olacak sekilde SATICI’ya iade edecegini kabul, beyan ve taahhüt eder.
9.8. SATICI, taraflarin iradesi disinda gelisen, önceden öngörülemeyen ve taraflarin borçlarini yerine getirmesini engelleyici ve/veya geciktirici hallerin olusmasi gibi mücbir sebepler halleri nedeni ile sözlesme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirecegini kabul, beyan ve taahhüt eder. ALICI da siparisin iptal edilmesini, sözlesme konusu ürünün varsa emsali ile degistirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasina kadar ertelenmesini SATICI’dan talep etme hakkini haizdir. ALICI tarafindan siparisin iptal edilmesi halinde ALICI’nin nakit ile yaptigi ödemelerde, ürün tutari 14 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. ALICI’nin kredi karti ile yaptigi ödemelerde ise, ürün tutari, siparisin ALICI tarafindan iptal edilmesinden sonra 14 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. ALICI, SATICI tarafindan kredi kartina iade edilen tutarin banka tarafindan ALICI hesabina yansitilmasina iliskin ortalama sürecin 2 ile 3 haftayi bulabilecegini, bu tutarin bankaya iadesinden sonra ALICI’nin hesaplarina yansimasi halinin tamamen banka islem süreci ile ilgili oldugundan, ALICI, olasi gecikmeler için SATICI’yi sorumlu tutamayacagini kabul, beyan ve taahhüt eder.

9.9. SATICININ, ALICI tarafindan siteye kayit formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafindan güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatlari ve diger iletisim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüsmesi ve diger yollarla iletisim, pazarlama, bildirim ve diger amaçlarla ALICI’ya ulasma hakki bulunmaktadir. ALICI, isbu sözlesmeyi kabul etmekle SATICI’nin kendisine yönelik yukarida belirtilen iletisim faaliyetlerinde bulunabilecegini kabul ve beyan etmektedir.
9.10. ALICI, sözlesme konusu mal/hizmeti teslim almadan önce muayene edecek; ezik, kirik, ambalaji yirtilmis vb. hasarli ve ayipli mal/hizmeti kargo sirketinden teslim almayacaktir. Teslim alinan mal/hizmetin hasarsiz ve saglam oldugu kabul edilecektir. Teslimden sonra mal/hizmetin özenle korunmasi borcu, ALICI’ya aittir. Cayma hakki kullanilacaksa mal/hizmet kullanilmamalidir. Fatura iade edilmelidir.
9.11. ALICI ile siparis esnasinda kullanilan kredi karti hamilinin ayni kisi olmamasi veya ürünün ALICI’ya tesliminden evvel, sipariste kullanilan kredi kartina iliskin güvenlik açigi tespit edilmesi halinde, SATICI, kredi karti hamiline iliskin kimlik ve iletisim bilgilerini, sipariste kullanilan kredi kartinin bir önceki aya ait ekstresini yahut kart hamilinin bankasindan kredi kartinin kendisine ait olduguna iliskin yaziyi ibraz etmesini ALICI’dan talep edebilir. ALICI’nin talebe konu bilgi/belgeleri temin etmesine kadar geçecek sürede siparis dondurulacak olup, mezkur taleplerin 24 saat içerisinde karsilanmamasi halinde ise SATICI, siparisi iptal etme hakkini haizdir.

9.12. ALICI, SATICI’ya ait internet sitesine üye olurken verdigi kisisel ve diger sair bilgilerin gerçege uygun oldugunu, SATICI’nin bu bilgilerin gerçege aykiriligi nedeniyle ugrayacagi tüm zararlari, SATICI’nin ilk bildirimi üzerine derhal, nakden ve defaten tazmin edecegini beyan ve taahhüt eder.

9.13. ALICI, SATICI’ya ait internet sitesini kullanirken yasal mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunlari ihlal etmemeyi bastan kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde, dogacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasiran ALICI’yi baglayacaktir.

9.14. ALICI, SATICI’ya ait internet sitesini hiçbir sekilde kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykiri, baskalarini rahatsiz ve taciz edici sekilde, yasalara aykiri bir amaç için, baskalarinin maddi ve manevi haklarina tecavüz edecek sekilde kullanamaz. Ayrica, üye baskalarinin hizmetleri kullanmasini önleyici veya zorlastirici faaliyet (spam, virus, truva ati, vb.) islemlerde bulunamaz.

9.15. SATICI’ya ait internet sitesinin üzerinden, SATICI’nin kendi kontrolünde olmayan ve/veya baskaca üçüncü kisilerin sahip oldugu ve/veya islettigi baska web sitelerine ve/veya baska içeriklere link verilebilir. Bu linkler ALICI’ya yönlenme kolayligi saglamak amaciyla konmus olup herhangi bir web sitesini veya o siteyi isleten kisiyi desteklememekte ve Link verilen web sitesinin içerdigi bilgilere yönelik herhangi bir garanti niteligi tasimamaktadir.

9.16. Isbu sözlesme içerisinde sayilan maddelerden bir ya da birkaçini ihlal eden üye isbu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak sahsen sorumlu olup, SATICI’yi bu ihlallerin hukuki ve cezai sonuçlarindan ari tutacaktir. Ayrica; isbu ihlal nedeniyle, olayin hukuk alanina intikal ettirilmesi halinde, SATICI’nin üyeye karsi üyelik sözlesmesine uyulmamasindan dolayi tazminat talebinde bulunma hakki saklidir.
9.17.ALICI, SATICI’nın iş bu sözleşme kapsamında alınacak hizmetlerle ilgili yapılacak atölye çalışmaları sırasında resim vs. çekilmesini ve iş bu resimlerinin SATICI’nın sosyal medya hesaplarında paylaşılmasını,yayımlanmasını, KVKK kapsamında tüm bu hususlara muvafakat ettiğini gayrikabilirucu kabul,beyan ve taahhüt eder.
9.18. ALICI iş bu sözleşme kapsamında alınacak hizmetlerle ilgili yapılacak atölye çalışmaları sırasında üzerinde çalışma yapılacak ürünlerde ürünlerden kaynaklı kırık,çatlak oluşabileceğini kabul eder.

10. CAYMA HAKKI

10.1. ALICI; mesafeli sözlesmenin mal satisina iliskin olmasi durumunda, ürünün kendisine veya gösterdigi adresteki kisi/kurulusa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, SATICI’ya bildirmek sartiyla hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin mali reddederek sözlesmeden cayma hakkini kullanabilir. Hizmet sunumuna iliskin mesafeli sözlesmelerde ise, bu süre sözlesmenin imzalandigi tarihten itibaren baslar. Cayma hakki süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayi ile hizmetin ifasina baslanan hizmet sözlesmelerinde cayma hakki kullanilamaz. Cayma hakkinin kullanimindan kaynaklanan masraflar SATICI’ ya aittir. ALICI, is bu sözlesmeyi kabul etmekle, cayma hakki konusunda bilgilendirildigini pesinen kabul eder.

10.2. Cayma hakkinin kullanilmasi için 14 (ondört) günlük süre içinde SATICI’ ya iadeli taahhütlü posta, faks veya eposta ile yazili bildirimde bulunulmasi ve ürünün isbu sözlesmede düzenlenen “Cayma Hakki Kullanilamayacak Ürünler” hükümleri çerçevesinde kullanilmamis olmasi sarttir. Bu hakkin kullanilmasi halinde,

a) 3. kisiye veya ALICI’ ya teslim edilen ürünün faturasi, (Iade edilmek istenen ürünün faturasi kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemis oldugu iade faturasi ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturasi kurumlar adina düzenlenen siparis iadeleri IADE FATURASI kesilmedigi takdirde tamamlanamayacaktir.)

b) Iade formu,

c) Iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalaji, varsa standart aksesuarlari ile birlikte eksiksiz ve hasarsiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

d) SATICI, cayma bildiriminin kendisine ulasmasindan itibaren en geç 10 günlük süre içerisinde toplam bedeli ve ALICI’yi borç altina sokan belgeleri ALICI’ ya iade etmek ve 20 günlük süre içerisinde mali iade almakla yükümlüdür.

e) ALICI’ nin kusurundan kaynaklanan bir nedenle malin degerinde bir azalma olursa veya iade imkânsizlasirsa ALICI kusuru oraninda SATICI’ nin zararlarini tazmin etmekle yükümlüdür. Ancak cayma hakki süresi içinde malin veya ürünün usulüne uygun kullanilmasi sebebiyle meydana gelen degisiklik ve bozulmalardan ALICI sorumlu degildir.

f) Cayma hakkinin kullanilmasi nedeniyle SATICI tarafindan düzenlenen kampanya limit tutarinin altina düsülmesi halinde kampanya kapsaminda faydalanilan indirim miktari iptal edilir.

11. CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

ALICI’nin istegi veya açikça kisisel ihtiyaçlari dogrultusunda hazirlanan ve geri gönderilmeye müsait olmayan, ALICI’ya teslim edilmesinin ardindan ALICI tarafindan ambalaji açildigi takdirde iade edilmesi saglik ve hijyen açisindan uygun olmayan ürünler, teslim edildikten sonra baska ürünlerle karisan ve dogasi geregi ayristirilmasi mümkün olmayan ürünler, Abonelik sözlesmesi kapsaminda saglananlar disinda, gazete ve dergi gibi süreli yayinlara iliskin mallar, Elektronik ortamda aninda ifa edilen hizmetler veya tüketiciye aninda teslim edilen gayrimaddi mallar, ile ses veya görüntü kayitlarinin, kitap, dijital içerik, yazilim programlarinin, veri kaydedebilme ve veri depolama cihazlarinin, bilgisayar sarf malzemelerinin, ambalajinin ALICI tarafindan açilmis olmasi halinde iadesi Yönetmelik geregi mümkün degildir. Ayrica Cayma hakki süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayi ile ifasina baslanan hizmetlere iliskin cayma hakkinin kullanilmasi da Yönetmelik geregi mümkün degildir.
Kozmetik ve kisisel bakim ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazilim ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler ile kirtasiye sarf malzemeleri (toner, kartus, serit vb.) iade edilebilmesi için ambalajlarinin açilmamis, denenmemis, bozulmamis ve kullanilmamis olmalari gerekir.
12. TEMERRÜT HALI VE HUKUKI SONUÇLARI
ALICI, ödeme islemlerini kredi karti ile yaptigi durumda temerrüde düstügü takdirde, kart sahibi banka ile arasindaki kredi karti sözlesmesi çerçevesinde faiz ödeyecegini ve bankaya karsi sorumlu olacagini kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara basvurabilir; dogacak masraflari ve vekâlet ücretini ALICI’dan talep edebilir ve her kosulda ALICI’nin borcundan dolayi temerrüde düsmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasindan dolayi SATICI’nin ugradigi zarar ve ziyanini ödeyecegini kabul, beyan ve taahhüt eder
13. YETKILI MAHKEME
Isbu sözlesmeden dogan uyusmazliklarda sikayet ve itirazlar, asagidaki kanunda belirtilen parasal sinirlar dâhilinde tüketicinin yerlesim yerinin bulundugu veya tüketici isleminin yapildigi yerdeki tüketici sorunlari hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapilacaktir. Parasal sinira iliskin bilgiler asagidadir:
2024 yılı için yapılacak başvurularda değeri 104.000 (yüzdört bin) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda, İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.
Isbu Sözlesme ticari amaçlarla yapilmaktadir.
Siparişin elektronik ortamda onaylanması durumunda, ALICI is bu sözleşmenin tüm hükümlerini kabul etmiş sayılır. Taraflar arasında ve/veya 3.şahısların şikayetleri ile ilgili herhangi bir uyuşmazlık olduğunda SATICI kayıt ve belgeleri, mail yazışmaları, internet sitesi üzerinde yer alan sistem kayıtları (bilgisayar-ses kayıtları gibi manyetik ortamdaki kayıtlar dahil) münhasıran HMK 193. madde anlamında kesin delil teşkil edecektir.
14. YÜRÜRLÜK
ALICI, Site üzerinden verdigi siparise ait ödemeyi gerçeklestirdiginde isbu sözlesmenin tüm sartlarini kabul etmis sayilir. SATICI, siparisin gerçeklesmesi öncesinde isbu sözlesmenin sitede ALICI tarafindan okunup kabul edildigine dair onay alacak sekilde gerekli yazilimsal düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür.

SATICI:
ALICI:
TARIH: